تماس و دریافت مشاوره رایگان

ساختمان پیش ساخته

ساختمان پیش ساخته LSF

ساختمان پیش ساخته ساختمانی است که در کارخانه ساخته می شود و سپس در محل نصب و مونتاژ می شود. این نوع ساختمان ها مزایای زیادی نسبت به ساخت و ساز های سنتی دارند، ساختمان های پیش ساخته را می توان در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ساختمان های سنتی ساخت. این سازه ها معمولاً از ساخت ساختمان ارزان تر هستند. این امر به دلیل صرفه جویی در هزینه های نیروی کار و مواد است. انواع مختلفی از ساختمان های پیش ساخته وجود دارد مثل کانکس ها، ویلاهای پیش ساخته، کلبه سوئیسی، ساختمان پیش ساخته LSF، خانه پیش ساخته بتنی و… . به طور کل ساختمان های پیش ساخته یک گزینه جذاب برای ساخت و ساز هستند. آنها سریع، مقرون به صرفه و با کیفیت هستند و کاربردهای زیادی دارند. به عنوان مثال امروزه ویلا سوئیسی در شمال کشور بسیار طرفدار پیدا کرده است و در شمال کسور، نوشهر و سیسنگان و به طور کل مناطق جنگلی در اقامتگاه ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. برای اطلاع از قیمت خانه پیش ساخته سوئیسی و دیگر سازه های پیش ساخته با ما تماس بگیرید. 02188079742

ساختمان پیش ساخته LSF یا پیش ساخته ها، ساختمان هایی با اجزاء (دیوار، سقف و کف) هستند که در یک کارخانه یا کارخانه تولیدی ساخته می شوند. این قطعات را می توان به طور کامل یا جزئی در یک کارخانه مونتاژ کرد و سپس به سایت منتقل کرد. این روش ساخت و ساز ساختمان به دلیل مقرون به صرفه بودن، چرخش سریع و قابلیت استفاده مجدد ترجیح داده می شود. کاربردهای متداول ساختمان پیش ساخته LSF عبارتند از: تأسیسات ساختمانی موقت، فضاهای اداری، کمپ های پزشکی، مراکز تخلیه، مدارس، بلوک های آپارتمانی و خانه های تک تک.

ساختمان پیش ساخته کارآمدتر از ساخت و ساز معمولی در محل است زیرا تولید از طریق خط تولید کنترل بیشتری دارد. از آنجایی که بیشتر ساختمان‌ها دارای بخش‌های تکرارشونده از دیوارها، سقف‌ها و کف هستند، می‌توان با کنار هم قرار دادن مجموعه‌ای از عملیات، فرآیند ساخت را توسعه داد. این عملیات را می توان مطالعه و بهبود بخشید و فرآیند تولید را کارآمدتر کرد.

چندین ساختمان پیش ساخته LSF پیش ساخته که در طول تاریخ ساخته شده اند را می توان به دوران عشایری که مردم برای کشف سرزمین های جدید مهاجرت می کردند، ردیابی کرد. استعمار نیاز به خانه ها و اردوگاه های قابل حمل را به همراه داشت. با این حال، نیاز به ساختمان‌های پیش ساخته در آن زمان کمتر ضروری بود، زیرا پس از استقرار مستعمره، نیازی به توسعه بیشتر نبود.

این روش تنها از قرن بیستم به طور گسترده توسعه یافت. در طول جنگ های جهانی اول و دوم، نیروی کار در دسترس برای ساخت و ساز کاهش یافت، زیرا بیشتر برای تولید کالاهای جنگی به مردان نیاز بود. این منجر به کمبود مسکن شد که تا دوران پس از جنگ ادامه داشت. روش های جایگزین ساخت مسکن برای پاسخگویی به تقاضا در نظر گرفته شد.

اگرچه سازه های پیش ساخته از ماژول ها تولید می شوند، اما ملزم به رعایت قوانین ساختمانی مشابه سازه های دائمی هستند. رعایت قوانین ساختمانی دشوار است زیرا از ایالت به ایالت یا شهرستانی به شهرستان دیگر متفاوت است. این جنبه از ساخت و ساز یک چالش برای تولیدکنندگان ساختمان های دائمی و پیش ساخته است. در ایالات متحده، ساختمان های مدولار یا پیش ساخته باید قوانین بین المللی ساختمان را رعایت کنند که به طور مداوم به روز و ویرایش می شود تا با پیشرفت های جدید مواجه شود، اما بین ایالت ها متفاوت است.

قبل از نصب یک ساختمان پیش ساخته LSF، محل ساخت آن با توجه به نوع خاک مورد نیاز برای پی سازه بررسی می شود. برای تایید بیشتر، سایت توسط شخص ثالث بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که با قوانین ساختمانی محلی، ایالتی و بین المللی مطابقت دارد. پس از تکمیل بازرسی های مختلف، شرکت های مدولار باید مجوزهای ساختمانی، مجوزهای تاسیساتی و مجوزهای اشغال را دریافت کنند.

کاربرد BIM برای سازه های پیش ساخته

با توجه به پیشرفت ها و استانداردسازی قوانین ساخت و ساز و ساختمان، همراه با نیاز روزافزون به فضاهای مسکونی و اداری، ساختمان پیش ساخته LSF به طور مداوم به جای ساخت و سازهای معمولی نوآوری می شوند. ظهور ابزارها و فرآیندهای مدل سازی مانند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) با نمایش دیجیتالی ویژگی های سازه به معماران، مهندسان و پیمانکاران کمک می کند. BIM مدیریت موثر مونتاژ در محل را امکان پذیر می کند و خطرات تجاری مرتبط با ساخت و ساز پیش ساخته را کاهش می دهد.

مزایای استفاده از ساختمان پیش ساخته LSF

ساختمان پیش ساخته LSF مزایای زیادی را برای سازندگان، پیمانکاران و کاربران نهایی فراهم می کند. ایده تقسیم فعالیت‌ها در داخل و خارج از محل، انعطاف‌پذیری بیشتری را در زمان‌بندی و هزینه‌های پروژه ممکن می‌سازد، مشروط بر اینکه برنامه‌ریزان از قابلیت‌های مدیریت پروژه مؤثری برخوردار باشند. ساخت خارج از سایت همچنین مزایایی را که در خطوط مونتاژ بهینه مشاهده می شود به ارمغان می آورد. با توجه به فرصت های بازار، ساختمان پیش ساخته LSF روند پایداری سازگار با محیط زیست یا سبز را در پیش خواهند گرفت. انتظار می‌رود سهم بازار این صنعت، اعم از مسکونی و غیرمسکونی، در سال‌های آینده افزایش یابد.

ساخت و ساز سریعتر در محل

یکی از مزایای اصلی تولید از طریق خط تولید، چرخش سریعتر است. کارگران وظایف مربوطه خود را به طور مکرر با توالی های عملیاتی تعریف شده انجام می دهند، که باعث می شود اقدامات آنها کارآمدتر از کارگران در یک سایت ساخت و ساز معمولی باشد. برخی از عملیات ها نیز می توانند خودکار باشند. با توجه به برنامه ریزی پروژه، ساخت و ساز پیش ساخته سریعتر است زیرا می توان برخی از فعالیت ها را به طور همزمان انجام داد. به عنوان مثال، پاکسازی سایت و ساخت فونداسیون را در نظر بگیرید. ساخت و ساز واقعی دیوارها، سقف، کف و حتی تکمیل تا زمانی که محل پاکسازی نشده و فونداسیون به طور کامل درمان نشود، شروع نمی شود. با روش های پیش ساخته می توان یک ساختمان را تا 90 درصد کامل به سایت تحویل داد. این بدان معناست که یک مرکز کامل را می توان در عرض چند روز یا چند هفته پس از تحویل اشغال کرد.

مقاومت در برابر عوامل غیر قابل کنترل

آب و هوا یک عامل اصلی در صنعت ساخت و ساز است زیرا نمی توان آن را کنترل یا دستکاری کرد. پروژه ها را کند می کند، تاریخ های تکمیل را به تاخیر می اندازد و به طور کلی جریان کار را مختل می کند. آب و هوا عاملی است که همه شرکت ها باید هنگام برنامه ریزی یک پروژه به آن توجه کنند.

بر خلاف پروژه های ساخت و ساز دائمی، آب و هوا تأثیر کمی بر مونتاژ ساختمان پیش ساخته LSF دارد زیرا 90٪ از فرآیند در شرایط کنترل شده انجام می شود. ساختمان پیش ساخته LSF “خارج از محل” در یک منطقه آب و هوایی فراهم می کند. ساخت و ساز سایت و ساخت و ساز “خارج از محل” با هم ادغام می شوند تا بتوانند یک پروژه را در شرایط آب و هوایی نامساعد یا جایگزینی اضطراری که روش های ساخت و ساز معمولی ممکن است رخ ندهد، تکمیل کنند.

با پیش ساخته می توان این عوامل خارجی را به حداقل رساند. اجزای ساختاری را می توان تحت شرایط کنترل شده تری بدون اینکه تحت تأثیر محیط خارجی قرار گیرد، ساخت. جوشکاری کارگاهی و ساخت بتن پیش ساخته از جمله روش هایی هستند که کمتر تحت تاثیر عوامل کنترل نشده قرار می گیرند.

کیفیت و سازگاری بالاتر

کنترل کیفیت یکی از مزایای اصلی ساخت و ساز ساختمان پیش ساخته LSF است. با ساخت و ساز متعارف سایت، بازرسان محلی از محل کار در مراحل مختلف فرآیند بازدید خواهند کرد. در مورد ساخت خانه پیش ساخته LSF، بازرسی ها و بررسی های دقیق از هر جنبه ای از فرآیند ساخت مورد نیاز است.

اکثر تاسیسات تولید ساختمان پیش ساخته LSF دارای بازرسان کنترل کیفیت و بازرسان دولتی و شخص ثالث هستند که قطعات پیش ساخته را در هر مرحله از تولید برای رعایت دقیق نقشه و کنترل کیفیت تایید می کنند. در یک کارخانه مدولار، کارمندان کلیدی و سرکارگرهای خدمه سال ها تجربه دارند و روی پروژه هایی با انواع و طرح های مختلف کار کرده اند.

ساخت و ساز سنتی و نیروی کار فعلی آن شامل کارگران غیر ماهر است که توسط آژانس های کاریابی محلی به پروژه ها فرستاده می شوند. آنها به پروژه هایی اختصاص داده می شوند تا نیازهای نیروی کار را بدون توجه به سطح مهارت آنها برآورده کنند. بر خلاف ساخت و ساز مدولار با کارکنان با سال ها تجربه، کارگران ساختمانی برای پروژه های سنتی برای شرکت ها به صورت پروژه به پروژه به عنوان کارمندان موقت یا پاره وقت کار می کنند.

اتاق تمیز دیوار سخت ماژولار

اجرای کنترل کیفیت نسبت به ساخت و ساز در محل پیچیدگی کمتری دارد زیرا اجزای ساختاری به گونه ای طراحی شده اند که دارای ویژگی های تکرار شونده باشند. استاندارد کردن ابعاد و تلورانس اجزا آسانتر است. قالب ها، قالب ها و بست های موقت برای یک جزء ساختمانی معمولی که ابعاد ثابتی تولید می کند یکسان است. همچنین کیفیت یک ساختمان پیش ساخته LSFبا سایر ساختمان پیش ساخته LSF که در مکان های مختلف ساخته می شوند، به شرط داشتن اجزای یکسان، بیشتر همخوانی دارد. این به این دلیل است که ساخت و ساز کمتر تحت تأثیر شرایط محلی سایت قرار می گیرد.

زمان و کارایی

هزینه ساختمان پیش ساختهLSF می تواند قابل مقایسه یا بالاتر از ساخت و ساز سنتی باشد. مزیت عمده آن در زمان و کارایی است که از دلایل اصلی استفاده از آن است. پروژه های ساخت و ساز سنتی ممکن است از شش تا نه ماه طول بکشد. چنین پروژه هایی را تولیدکنندگان پیش ساخته می توانند در نیمی از زمان با همان کیفیت به پایان برسانند که نتیجه آن صرفه جویی در هزینه و اجرای فوری یک سازه است. هر پروژه دارای اجزا و ویژگی هایی است که سفارشی و منحصر به فرد هستند و به مهندسی و طراحی دقیق نیاز دارند که مزیت اصلی ساختمان پیش ساخته LSF است.

قابلیت استفاده مجدد و جداسازی قطعات

برخی از ساختمان پیش ساخته LSF به صورت موقت طراحی شده اند. اینها در کاربردهایی که به فضاهای کاری موقت برای کارهای مبتنی بر پروژه نیاز دارند، مانند مشاغل ساختمانی، خدمات بهداشتی از راه دور، تحقیقات و غیره ترجیح داده می شوند. ساختمان پیش ساخته LSF را می توان به راحتی جدا کرد و به سایت های مختلف منتقل کرد. این عملکرد همچنین منجر به حداقل تغییر و حفظ محل کار می شود.

مواد سازگار با محیط زیست

این مزیت ناشی از استفاده کارآمد از مواد خام و قابلیت استفاده مجدد فرآیند است. ساخت و سازهای معمولی دارای مواد هدر رفته بیشتری هستند و اجزای موقتی مانند قالب‌ها، بست‌های موقت، جگ‌ها و فیکسچرها پس از ساخت دور ریخته می‌شوند. ساختمان های حاصل از ساخت و ساز در محل اغلب دائمی هستند. پس از استفاده مورد نظر، ساختمان تا زمان تغییر کاربری یا تخریب، خالی از سکنه خواهد بود. سازه پیش ساخته LSF و مدولار به دلیل قابلیت جابجایی آسان تر برای تغییر کاربری هستند.

مدیریت ساختمان پیش ساخته LSF  یا مدولار

بهبود ایمنی کارگران

مغازه های تولیدی محیط کنترل شده تری نسبت به شرایط موجود در محل دارند. قرار گرفتن کارگران در معرض خطرات و تهدیدات ایمنی مانند کار در ارتفاعات، آب و هوا، فضاهای محدود و عملیات ساختمانی مجاور تا حد زیادی به حداقل می رسد زیرا بیشتر کارها در کارگاه های تولیدی انجام می شود. که در آن عملیات ساخت و ساز به راحتی قابل جداسازی و طراحی ارگونومیک است.

بازرسی عملکرد و طول عمر

عوامل زیادی که طول عمر هر ساختمان را تعیین می کنند، شامل نصب، نگهداری و محیط زیست می شود. به طور کلی ساختمان پیش ساخته LSF بیش از 30 سال عمر می کنند و به طور معمول بیشتر از هدف اولیه خود عمر می کنند. اصل راهنما در مورد ساختمان پیش ساخته LSF، پایبندی آنها به همان قوانین ساخت و ساز است که ساخت و ساز سنتی را تعدیل و کنترل می کند.

ساختمان پیش ساخته LSF همانند سازه های سنتی مورد بررسی و بازرسی قرار می گیرند. تنها نکته ای که سازه پیش ساخته LSF را از ساختمان های سنتی متمایز می کند، بازرسی مداوم و مستمر اجزا و مواد در هنگام مونتاژ و ساخت است. این جنبه از فرآیند پیش‌ساخت باعث می‌شود که چنین ساختمان‌هایی نسبت به عیوب احتمالی، خطاها و مصالح نامرغوب واکنش بیشتری نشان دهند.

خطرات و چالش ها در ساخت و سازهای پیش ساخته

به نوعی، ساخت و ساز پیش ساخته روش های موجود ساخت و ساز متعارف را به چالش می کشد. ساخت و ساز پیش ساخته همیشه قابل اجرا نیست و ممکن است به جای به دست آوردن مزایای مورد انتظار، اشکالات بیشتری ایجاد کند. ساخت و ساز پیش ساخته را می توان به عنوان پرخطر و پاداش بالا در نظر گرفت که اعتماد همه ذینفعان را تهدید می کند. در زیر برخی از خطرات و چالش های مرتبط با ساخت و ساز پیش ساخته آورده شده است.

سازه های پیش ساخته مختلف

مفهوم ساختمان پیش ساخته LSF صدها سال قدمت دارد و به قرن پانزدهم بازمی گردد که ویلیام فاتح به انگلستان حمله کرد. در طول قرن‌ها، ساختمان‌های پیش ساخته بهبود یافته، اقتباس شده‌اند، تغییر کرده‌اند، و تغییر یافته‌اند تا متناسب با نیازهای جامعه باشند، با ساختمان‌های پیش ساخته مزرعه‌ای که در دوران طوفان طلا در سال 1848 مورد استفاده قرار گرفتند، و کلبه‌های قابل حمل در بریتانیای کبیر در همان دوره ظاهر شدند.

در آغاز قرن بیستم، کیت های خانه پیش ساخته به صورت کاتالوگ با مواد بتنی پیش ساخته در دسترس به عنوان پایه فروخته می شد. رشد سریع ساختمان‌های پیش ساخته پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد که باعث شد کلبه‌های کوونست به عنوان پادگان موقت سربازان در طول جنگ معرفی شوند. از طراحی ساده کلبه‌های Quonset، صنعت همیشه در حال رشدی توسعه یافته است که انواع مختلفی از ساختمان‌های پیش ساخته را برای پاسخگویی به نیازهای تولیدکنندگان، کشاورزان و صاحبان خانه فراهم می‌کند.

دو نوع اصلی پیش ساخته عبارتند از حجمی یا مدولار و پانلی. هر دو نوع با استفاده از چوب، فولاد، بتن و فایبرگلاس ساخته می شوند و انواع خاصی مخلوطی از مواد مختلف هستند.

انواع فولاد از فولاد گالوانیزه سبک سنج ساخته شده است.

ساختمان پیش ساخته LSF چوبی قدیمی ترین و سنتی ترین نوع هستند و دارای ناودانی و روکش چوبی می باشند.

سازه پیش ساخته LSF یا کانکس پانلی دارای گل میخ های کمتری هستند و توسط یک هسته عایق سفت و سخت و روکش بیرونی برای افزایش استحکام به هم متصل می شوند.

سازه پیش ساخته LSF فایبرگلاس دارای دیوارها و سقف های فایبرگلاس هسته فوم هستند.

اجزای ساختمان پیش ساخته LSF

اجزای مختلف سازه پیش ساخته LSF در یک کارخانه مهندسی شده و به مکانی تحویل داده می شوند که در آنجا مونتاژ می شوند. ساختمان پیش ساخته LSF جایگزین مناسب و قابل اعتمادی برای ایجاد فضای کاری، فضای ذخیره سازی و امکانات تولید انعطاف پذیر هستند. اجزای ساختمان پیش ساخته LSF شامل اسکلت بندی، تکیه گاه های ثانویه، پانل های دیوار و سقف، چارچوب در و پنجره، بست و ورق و عایق می باشد.

اگرچه ممکن است اجزای بزرگ‌تر به‌عنوان بخش‌های اساسی و ضروری مونتاژ ساختمان‌های پیش ساخته به نظر برسد، اما ضروری‌ترین و مهم‌ترین موارد، پیچ‌ها، پیچ‌ها، میخ‌ها و بست‌های مورد نیاز برای نگه‌داشتن عناصر مختلف در کنار هم هستند. انتخاب گسترده ای از اتصال دهنده ها به دقت مهندسی شده و برای استفاده طولانی مدت و نصب آسان طراحی شده است.

اجزاء شامل عناصر ساختمانی مانند پنجره ها، درها و خرپاها هستند که به خودی خود پانل کاملی نیستند. در بین مواد پیش ساخته، اینها کمترین میزان مونتاژ خارج از محل را دارند، اما استفاده از آن انعطاف پذیرتر است زیرا می توان آنها را مطابق با شرایط واقعی محل قرار داد و نصب کرد.

اندیشه ساخت اجزای ساختمانی و ساختمان پیش ساخته LSF در آغاز قرن 18 میلادی در اروپا بوجود آمد ولی تا پیش از قرن نوزدهم میلادی نتوانست واقعیت پیدا کند. انگیزه سرعت بخشیدن به ساخت و ساز و روی آوردن به اجزای ساختمانی پیش ساخته و ساختمان پیش ساخته LSF از نیاز به مسکن سریع (کانکس) سرچشمه گرفت. امروزه بیش از 60 درصد ساختمان‌های کشورهای پیشرفته به‌گونه صنعتی تولید شده و در بیش‌ از 90 درصد ساختمان‌های‌ مسکونی‌ و تجاری آنها‌ از اجزای ساختمانی پیش‌ساخته و سیستم‌های خشک استفاده‌ می‌گردد.

به گواهی آمار صنعت ساختمان از دید سرمایه و تعداد نیروی انسانی شاغل در آن بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد و فرآورده های نوین صنعت ساختمان می تواند بسیاری از مشکلات این صنعت را کاهش دهند اما در حال حاضر تنها حدود 3 درصد از ساخت و سازها بصورت صنعتی انجام می گردند.

ساختمان پیش ساخته LSF به مشتریان مزایای بی شماری در مقابل نمونه های ثابت ساخته شده؛ ارائه میدهند: کاهش هزینه های اضافی، بی خطر برای طبیعت، و صفت ممتاز آن در زیبایی ظاهری!

 

 

نمونه از نمای داخلی و بیرونی ساختمان پیش ساخته در پشت بام :

ساختمان های پیش ساخته LSF
ساختمان های پیش ساخته LSF
ساختمان های پیش ساخته LSF
ساختمان های پیش ساخته LSF

برخی از برتری های ساختمان پیش ساخته LSF

– پایداری در برابر زلزله تا ۹ ریشتر.

– عایق بسیار خوب در برابر گرما و سرما و کاهش چشمگیر مصرف انرژی.

– ساخت و نصب بسیار سریع و در نتیجه بهره برداری از سرمایه گذاری انجام شده در کوتاهترین زمان ممکن.

– هزینه های نگهداری بسیار پایین در مقایسه با سایر ساختمانها.

– امکان هرگونه تغییر در نقشه داخلی بدون پرت مصالح.

– وزن کم این نوع ساختمان در مقایسه با ساختمانهای سنتی، که در نتیجه هزینه فونداسیون را بسیار کاهش میدهد.

– قابلیت استفاده دوباره در محلی دیگر بدون هدر روی مصالح.

– افزایش فضای داخلی ساختمان با توجه به نازکتر بودن دیوارها.

– ساخت و نصب ساختمان پیش ساخته LSF بدون پرت و بر جا ماندن نخاله های ساختمانی بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان.

– امکان نصب در هر شرایط آب و هوایی.

– عدم امکان نفوذ حشرات موزی.

– قابلیت شستشو بیرون و داخل ساختمان با مواد شوینده و حفظ جلوه نو ساختمان پس از گذشت سالها.

مشخصات فنی ساختمان پیش ساخته LSF

1- فنداسیون :دال بتنی غیر مسلح یا شناژبتنی

2- اسکلت ترکیبی از قوطی پروفیل با سایز ها 80*80 و 90*90  و ناودانی

3- کفسازی :شامل سرامیک و پارکت کفپوش و تخته

4- دیوار ها وسقف از سانویج پانل با عایق پلی یورتان  و پلی استریل

5- درب و پنجره از آلومینیوم با رنگ های استاتیک ا از  جنس یو پی وی سی یا شیشه دو جداره

6- درب ها از نوع چوبی المینیومی یو پی وی سی آهنی

7- تاسیسات برق : سیم کشی کامل جهت مصارف برق با داکت پی وی سی

در صورت نیاز به مشاوره خرید انواع کانکس و ساختمان پیش ساخته با کارشناسان البرز کانتین تماس بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)
تیترهای اصلی:

نظرات

4 پاسخ

    1. سلام دوست عزیز،
      خانه پیش ساخته lsf در واقع همان خانه پیش ساخته فولادی است که برای ساخت آن از فلزات استفاده شده است اما برای ساخت خانه پیش ساخته پانلی از ساندویچ پانل و ورق های فلزی روکش دار استفاده می شود که رایج تر و سبک تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط